3ο  ΔΙΕΘΝΕΣ  & 9ο ΠΑΝΕΛΛΗNIO ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ


Μια ακόμη μεγάλη διοργάνωση ολοκληρώθηκε στις 5 & 6/4/2014, το 3Ο Διεθνές & 9ο Παννελλήνιο Πρωτάθλημα πολεμικών τεχνών στο Δημοτικό Γυμναστήριο Λαγκαδά στην Θεσσαλονίκη. Η διοργάνωση έγινε από την Ελληνική Ομοσπονδία Πολεμικών Τεχνών (Ε.Ο.Π.Τ.) και τον ΔΗΜΟ ΛΑΓΚΑΔΑ, υπό την αιγίδα της Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας Έλαβαν μέρος 700 περίπου αθλητές και 85 σύλλογοι. Πραγματοποιήθηκαν κατηγορίες φορμών, κάτα, τούλ, πούμσε, τεχνικών αυτοάμυνας άοπλων και με όπλα, εκπαιδευτών αυτοάμυνας, στοχομαχίας, σκιαμαχίας, ημιεπαφής, ελαφράς επαφής, πλήρης επαφής, χαμηλών λακτισμάτων, ταϊλανδέζικης πυγμαχίας, μάχης ρίψεων και κλειδωμάτων και μικτής μάχης. Όλα κινήθηκαν ομαλά, με σύντομη ροή, χωρίς ταλαιπωρία και καθυστέρηση.

Οι σύλλογοι που έλαβαν μέρος ήταν, Α.Σ.ΜΥΓΔΟΝΙΑ(ΜΥΓ), Α.Ο.ΒΟΥ ΣΟΥ ΚΒΑΝ(ΑΟΒ), Α.Ο.ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ(ΚΕΝ), Α.Σ.ΑΙΝΕΙΑΣ(ΑΙΝ), Α.Σ.Σ.Δ.Π.Τ.Η ΔΙΑΠΛΑΣΗ(ΔΙΑΠΛ), Α.Σ.ΠΑΛΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΑΜΥΝΑΣ(ΠΑΛ), Α.Σ.ΔΙΑΣ ΣΕΡΡΩΝ(ΔΙΑΣ-Σ), Α.Σ.ΔΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ(ΔΙΑΣ-Θ), Α.Σ.Π.Τ.ΦΟΙΝΙΚΑΣ(ΦΟΙΝΙΞ), Α.Σ.ΣΟΤΟΚΑΝ ΚΑΡΑΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ-ΚΟΡΔΕΛΙΟ(ΚΟΡ), Α.Σ.ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΠΟΛΕΜ. ΤΕΧΝΩΝ(ΠΑΡ), Α.Π.Σ.ΕΛΠΙΔΑ(ΕΛΠ), Α.Σ. ΚΙΚ ΤΑΙ ΜΠΟΞΙΝΓΚ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ(ΤΑΙ), Α.Σ. ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΚΙΑΤΟΥ(ΚΙΑΤ), Α.Σ.ΥΕ SAU ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ(ΚΑΛ), Α.Σ. ΑΡΜΑΓΟΣ(ΑΡΜ), Α.Σ.Σ.Κ.ΟΛΥΜΠΙΟ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ(ΟΛΥΜ), Α.Σ.ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ Α.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ(ΜΥΡ), Α.Σ.ΚΙΚ ΜΠΟΞ ΣΙΝΤΙΚΗΣ(ΣΙΝΤ), Α.Σ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΦΑΛΑΓΓΑ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ(ΦΑΛ),Α.Σ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑΣ(ΦΚΑΣ), Α.Σ. ΣΗΜΑΝΤΡΩΝ(ΣΗΜ), Α.Σ.ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ(ΚΑΛ), Α.Σ.ΓΣΚ Ο ΜΑΧΗΤΗΣ ΡΟΔΟΥ(ΡΟΔ), Α.Σ.ΠΟΛΥΔΑΜΟΣ(ΠΟΛ), Α.Σ.ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ(ΗΡΑΚΛ), Α.Σ.ΣΩΚΡΑΤΗΣ(ΣΩΚ), Α.Σ.ΤΑΛΩΣ(ΤΑΛ),ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ(ΘΕΤ), Σ.Φ.Α. ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ(ΑΥΤΤΟΠΡ), Α.Σ.ΜΑΧΗΤΕΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ(ΜΑΧ), Α.Σ.ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ(ΠΤΟΛ), Α.Σ.ΕΥΚΛΕΑΣ ΛΟΥΡΟΥ(ΕΥΚΛ), Α.Σ.ΤΚΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ Α.Σ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ(ΚΑΣ), Α.Σ.ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ(ΣΠΑΡΤ), Α.Σ.ΤΚΝ ΦΛΟΓΑ ΠΟΛΙΧΝΗΣ(ΦΛΟΓ),Α.Σ.Π.Α.ΚΡΗΝΙΔΕΣ Ν.ΚΑΒΑΛΑΣ(ΚΡΗΝ),Α.Σ. POWER CENTER(POW), Α.Σ.ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΣ(ΑΠΟΛ), Α.Σ.Μ.Α.ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ(ΑΓ.Γ), Α.Σ.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ(ΚΑΣ), Α.Σ.ΓΟΥ ΣΟΥ ΚΟΥΑΝ(ΓΣΚ), Α.Σ Ο ΠΑΜΜΑΧΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ(ΠΑΜ), Α.Σ.ΣΑΟΛΙΝ ΓΟΥ ΚΟΥΝΓΚ Ν.ΕΛΛΑΔΟΣ(ΝΕ), Α.Σ.ΣΑΟΛΙΝ ΓΟΥ ΚΟΥΝΓΚ ¨ΦΙΔΙ ΓΕΡΑΝΟΣ(ΦΔ)¨, Α.Σ.ΑΡΤΕΜΙΔΑ(ΑΡΤΕ), Α.Σ.ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ¨ΑΝΕΜΟΣ¨(ΑΝΕΜ), Α.Σ. ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ ΛΑΡΙΣΑΣ(ΛΑΡ), Π.Σ.ΓΕΡΑΚΑΡΟΥΣ ΤΑ ΓΕΡΑΚΙΑ(ΓΕΡ), Α.Σ. LIONS ΚΥΠΡΟΣ(L-ΚΥΠ), .Α.Σ. DRAGON ΚΥΠΡΟΥ(ΚΥΠ), Α.Σ.ΠΟΓΚΡΑΔΕΤΣ ΚΟΥΝΓΚΦΟΥ ΑΛΒΑΝΙΑ (ΑΛΒ), Α.Σ.SOGUN ΦΛΩΡΙΝΑΣ (SOG)i, Α.Σ.ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ ΠΑΙΟΝΙΑΣ (ΠΑΙΟΝ), Σ.Φ.Α.ΑΕΝΑΗ ΚΙΝΗΣΗ. Σ.Φ.Α.ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ(ΑΜΕΣ). Σ.Φ.Α.ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΙΣ(ΗΡΕΜΗ),Α.Σ.ΕΡΜΗΣ ΣΕΡΡΩΝ(ΕΡΜ-Σ), Α.Σ.ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΥ(ΒΑΘ), Α.Σ.ΡΙΖΩΜΑΤΑ ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ(ΡΙΖ),Σ.Φ.Α.ΕΥΓΕΝΗΣ ΑΜΙΛΛΑ(ΑΜΙΛ),Α.Σ.ΠΟΣΕΙΔΩΝ Α.ΤΟΥΜΠΑΣ(ΠΟΣ),Α.Σ.ΠΕΡΣΕΑΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ(ΠΕΡΣ),Α.Σ.ΑΤΛΑΣ ΣΕΡΡΩΝ(ΑΤΛΑΣ), Α.Σ.ΘΩΡΑΞ ΛΕΥΚΩΝΑ(ΘΩΡΑΞ), Α.Σ.ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ(ΓΛΥΦ), Α.Σ.ΕΛΠΙΔΕΣ ΣΕΡΡΩΝ(ΕΛΠ-Σ), Α.Σ.ΙΣΜΙΑ ΚΟΡΙΝΘΟΥ(ΙΣΘΜΙΑ), Α.Σ.ΠΑΜΜΑΧΟΝ (ΠΑΜ/ΟΝ), A.Σ.ΚΑΣΣΑΝΔΡΟΣ(ΚΑΣΣ),Α.Σ.ΜΑΞΙΜΟΥΜ(ΜΑΞ),Α.Σ.ΠΕΤΡΑΙΚΟΣ ΣΚΥΔΡΑΣ(ΣΚΥΔ),Α.Σ.ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΡΑΜΑΣ(ΔΡΑΜ).

Οι σύλλογοι ήταν από την Θεσσαλονίκη, τον Λαγκαδά, Α.Βασίλειο, Ν.Μηχανιώνα, Περαία, Σέρρες, Δράμα, Έδεσσα, Σκύδρα, Φλώρινα, Κατερίνη, Σιδηρόκαστρο, Ξυλόκαστρο, Αθήνα, Πύργο, Αμαλιάδα, Κιάτο (Ν.Κορινθίας), Ν.Μουδανιά, Κασσάνδρα (Χαλκιδικής), Σήμαντρα (Χαλκιδικής), Ν.Καλλικράτεια, Αξιούπολη, Ωραιόκαστρο, Ρόδο, Σταυρό, Ν.Απολλωνία, Λάρισα, Καστοριά,Πρέβεζα, Κρηνίδες Καβάλας, Κύπρο και Αλβανία.

Οι εκπαιδευτές που έλαβαν μέρος ήταν Ι.Τσικρικώνης, Π.Γρηγοριάδης, Χ.Καζαντζίδης, Δ.Καπέλλος, Ε.Λιάκος, Β.Ταϊπλιάδης, Δ.Ιακωβίδης, Χ.Μποζίνης, Σ.Τοκμακίδης, Κ.Κυριακίδης, Γ.Τουζόζογλου, Ν.Αγαθόπουλος, Γ.Δραγουτσής,, Π.Κανελλοπουλος, Α.Γκούλιαν, Μ.Μακαμπί, Θ.Καπητανίδης, Π.Πέντζος,Ν.Κωφίδης, Π.Παρισίδης, Δ.Παπαδόπουλος, Α.Καρούσος, Π.Γεϊτσίδου, Σ.Κωνσταντινίδης, Π.Μακρίδης, Θ.Σμιάρης, Ι.Σταυρίδης, Δ.Κατακαλαίος, Λ.Κοκκάλας, Ν.Κωστής, Π.Καπατσούλιας, Ν.Κοτασίδης, Ο.Κωστή, Σ.Τσαμουταλίδη, Ε.Αντωνίου, Θ.Αλτάνης, Α.Μπάνερ, Κ.Αρμάγος, Μ.Ξανθάκη, Δ.Καβαδόπουλος, Δ.Γεωργίου, Α.Καρτσιώτης, Σ.Θεοχάρης, Μ.Κρίκης, Α.Κωσταντινίδης, Γ.Καρέλλας, Ο.Σαμαρά, Ν.Πασνακίδης, Α.Τάρας, Α.Κουτσογιάννης, Θ.Αετόπουλος, Δ.Κυρκώστας, Σ.Μοντάνια, Γ.Ναλμπαντίδης, Κ.Σλούκας, Μ.Τριανταφυλλίδης, Γ.Σαμαρτζίδης, Ν.Καρανίκας, Π.Λασκαρίδης, Ι.Καλαϊτζής, Κ.Κουρούσης. Α.Κουρούσης, Α.Γιαννακίδης, Κ.Χασίδης, Σ.Τζιβέλης, Σ.Ελευθεριάδης, Σ.Πρώιος, Γ.Φαρδής, Σ.Κουκουσέλα, Χ.Εξηνταβελόνη, Μ.Χριστοφορίδης, Γ.Κατσαούνου, Τ.Λούσκας, Ε.Χατζηκαλλινικίδης, Α.Βουλγαρίδης, Γ.Ναλμπαντίδης, Δ.Υφαντίδης, Χ.Σαμαράς, Γ.Κυριακίδης, Θ.Χατζόπουλος, Α.Γκάνης.

Την έναρξη των αγώνων έκαναν οι αθλητές κάτω των 8 ετών οι οποίοι βραβεύτηκαν για την προσπάθεια τους.

Junior παίδων: (ΜΥΓΔΟΝΙΑ) Μ.Πλατής, Κ.Βογιατζής,Α.Γκόγκος, Β.Μπατιρίδης, Λ.Ψωμάς, Α.Ασδρές, Σ.Τσαλίμης, Π.Αϊδηνίδης, Γ.Μουστμάρα, (ΓΣΚ) Δ.Νεοχωρλής, Χ.Λυτρίδης, Ρ.Μπίμπας, Γ.Πασχαλίδης, Α.Χαϊτλής, (ΓΕΡΑΚΙΑ) Σ.Βλαχόπουλος, Σ.Πασχαλίδης, Κ.Τσακίρης, Κ.Ταχτσίδης, (ΦΑΛΑΓΓΑ) Κ.Δρομπουγιαννούδης, Θ.Εδιάρογλου, (ΡΟΔΟΣ) Π.Οικονόμου Σ.Δόντας, (ROWER) Ρ.Νικούδης, (ΤΑΙ-ΚΙΚ) Ι.Γεωργίου, (ΥΕ SAU) Ι.Τσελεπίδης, Σ.Κατουρτζίδης, (ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ) Γ.Παπαδόπουλος, (ΦΟΙΝΙΚΑΣ)Κ.Δουλγερίδης, (ΣΚΥΔΡΑ)Φ.Κόκονος, Α.Μάρτης, Μ.Πλακίδας, Ι.Παπαδόπουλος, (ΕΡΜΗΣ-Σ) Κ.Χαραλαμπος, (ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ) Α.Χατζίδης, Μ.Σρστίτς, Χ.Τσιάτσος, Μ.Μποστογιανασβίλι, (ΔΙΑΣ-Σ) Κ.Βλαχάκης, Α.Παυλίδης, (ΤΑΙ-ΚΙΚ) Σ.Κωπαϊδης,Α.Κωπαϊδης, Α.Γεωργίου, Λ.Κωφίδης, (ΘΕΤΙΚΗ) Μ.Κενάλτι, (ΚΟΡΔΕΛΙΟ) Σ.Δάφνης, Ι.Βαβουλίδης, Α.Μπογδάνη, Κ.Λιάκος, (ΗΡΑΚΛΗΣ) Ο.Τάκα, Α.Πασχαλίδης, Χ.Μόκας, (ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ) Α.Νεοχωρίτης, Α.Μοσχόπουλος, Α.Δημοφερλίας, Μ.Παπαβασιλείου, (SHOGUN)Α.Νίτσα, Π.Δήμτσης, Ι.Τσουρλίνας, (ΠΕΡΣΕΑΣ) Σ.Λέσης, Γ.Παπαδόπουλος, Junior Κορασίδων: (ΓΣΚ) Ο.Χαϊτλή, Χ.Κασάμπαλη, (ΜΥΓΔΟΝΙΑ)Χ.Αϊδηνίδου, (ΣΚΥΔΡΑ)Μ.Λάζου, (YESAU) Ο.Λεμονίδου, (ΓΕΡΑΚΙΑ) Ρ.Καστρινάκη, (ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ) Κ.Κουρουκλίδου, (ΡΙΖΩΜΑΤΑ) Μ.Πασχαλίδου, ((ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ) Κ.Παπαδοπούλου, (ΕΛΠΙΔΑ) Ε.Ροζάκου, Σ.Διάφα, Ι.Διάφα, Κ.Κόγιου, (ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ) Δ.Μπαμπαλιούτα, (ΠΑΜΜΑΧΟΣ) Κ.Κυριάκου, (SHOGUN) Ζ.Νίτσα, Μ.Δήμτση, Ε.Βελίδου, (ΦΑΛΑΓΓΑ) Φ.Τοκμακίδου.

Στην εκδήλωση προσκαλεσμένοι ήταν ο Διοικητής του Α΄και Β΄Α.Τ. Λαγκαδά κ.Δαμιανόπουλος Γιώργος ο οποίος και παρακολούθησε καθώς και ο σύμβουλος της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας κ.Ανατολίτης Βασίλης, ο οποίος χαιρέτησε την εκδήλωση ως ένα μεγάλο γεγονός στην Β.Ελλάδα με μεγάλη απήχηση και ότι η Περιφέρεια θα στέκεται αρωγός σε αυτές τις εκδηλώσεις.

Τέλος ο πρόεδρος της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ κ.Σμιάρης Θωμάς τόνισε ότι το Φεστιβάλ κάθε χρόνο παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις, από Πανελλήνιο έγινε και Διεθνές με συμμετοχές της Αλβανίας και Κύπρου. Οι συμμετέχοντες αθλητές έφτασαν τους 700 και οι σύλλογοι τους 85 δείγμα της επιτυχημένης διοργάνωσης η οποία βασίζεται στην ευγενή άμιλλα,την προβολή των συλλόγων, των αθλητών με τις δεξιοτεχνίες τους, την πειθαρχία και το ήθος τους, την σύσφιξη των σχέσεων προπονητών, αθλητών, την απόκτηση εμπειριών, την ανταλλαγή τεχνικών και προπονητικών γνώσεων, το ευχάριστο κλίμα, την ταχύτατη ροή του προγράμματος και την ελάχιστη φθορά των αθλητών σωματική και ψυχολογική. Τα οποία αποτελόύν το κλειδί της επιτυχίας του θεσμού.

Φωτογραφίες από την Γκαλερί: 3ο  ΔΙΕΘΝΕΣ  & 9ο ΠΑΝΕΛΛΗNIO ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

3ο  ΔΙΕΘΝΕΣ  & 9ο ΠΑΝΕΛΛΗNIO ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
3ο Διεθνές & 9ο Πανελλήνιο
3ο  ΔΙΕΘΝΕΣ  & 9ο ΠΑΝΕΛΛΗNIO ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
3ο Διεθνές & 9ο Πανελλήνιο
3ο  ΔΙΕΘΝΕΣ  & 9ο ΠΑΝΕΛΛΗNIO ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
3ο Διεθνές & 9ο Πανελλήνιο
3ο  ΔΙΕΘΝΕΣ  & 9ο ΠΑΝΕΛΛΗNIO ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
3ο Διεθνές & 9ο Πανελλήνιο
3ο  ΔΙΕΘΝΕΣ  & 9ο ΠΑΝΕΛΛΗNIO ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
3ο Διεθνές & 9ο Πανελλήνιο
3ο  ΔΙΕΘΝΕΣ  & 9ο ΠΑΝΕΛΛΗNIO ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
3ο Διεθνές & 9ο Πανελλήνιο
3ο  ΔΙΕΘΝΕΣ  & 9ο ΠΑΝΕΛΛΗNIO ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
3ο Διεθνές & 9ο Πανελλήνιο
3ο  ΔΙΕΘΝΕΣ  & 9ο ΠΑΝΕΛΛΗNIO ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
3ο Διεθνές & 9ο Πανελλήνιο