2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο  «ΜΥΓΔΟΝΙΑ»


Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 23 & 24/11/2013, το 2o Διεθνές & 6ο Παννελλήνιο Κύπελλο πολεμικών τεχνών ΜΥΓΔΟΝΙΑ στο Αθλητικό Κέντρο Λαγυνών του Δήμου Λαγκαδά στην Θεσσαλονίκη. Η διοργάνωση έγινε από την Ελληνική Ομοσπονδία Πολεμικών Τεχνών (Ε.Ο.Π.Τ.), τον ΑΣ.Γ.Α.Γ.Σ.Κ. ΜΥΓΔΟΝΙΑ και τον ΔΗΜΟ ΛΑΓΚΑΔΑ. Έλαβαν μέρος πάνω απο 600 αθλητές και 80 σύλλογοι. Πραγματοποιήθηκαν κατηγορίες φορμών, κάτα, τούλ, πούμσε, τεχνικών αυτοάμυνας άοπλων και με όπλα, εκπαιδευτών αυτοάμυνας, στοχομαχίας, σκιαμαχίας, ημιεπαφής, ελαφράς επαφής, πλήρης επαφής, χαμηλών λακτισμάτων , τάι μπόξινγκ, μάχης ρίψεων και κλειδωμάτων και μικτής μάχης. Όλα κινήθηκαν ομαλά, με σύντομη ροή, χωρίς ταλαιπωρία και καθυστέρηση.Κατά την διάρκεια των αγώνων έγινε και εντυπωσιακή επίδειξη από την ομάδα του GREEK CENTER OF REAL AIKIDO με προπονητή τον Α.Βαγιόκα,KALI ESKRIMA με προπονητή τον Τσιάγκα Ιωάννη και επίδειξη χορού με την ομάδα της γυμνάστριας κ.Γιαννούλα.

Οι σύλλογοι που έλαβαν μέρος ήταν, Α.Σ.ΜΥΓΔΟΝΙΑ (ΜΥΓ), Α.Ο.ΒΟΥ ΣΟΥ ΚΒΑΝ (ΑΟΒ), Α.Ο.ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ (ΚΕΝ), Α.Σ.ΑΙΝΕΙΑΣ (ΑΙΝ), Α.Σ.Σ.Δ.Π.Τ.Η ΔΙΑΠΛΑΣΗ (ΔΙΑΠΛ), Α.Σ.ΠΑΛΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΑΜΥΝΑΣ (ΠΑΛ), Α.Σ.ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ ΤΣΑΝΤΟ (ΚΑΛΛ), Α.Σ.Ν.ΚΡΗΝΗΣ (ΚΡΗΝ), Α.Σ.ΤΡΙΛΟΦΟΥ (ΤΡΙΛ), Α.Σ.ΔΙΑΣ ΣΕΡΡΩΝ (ΔΙΑΣ-Σ), Α.Σ.ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ ΣΕΡΡΩΝ, Α.Σ.ΔΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΔΙΑΣ-Θ), Α.Σ.Π.Τ.ΦΟΙΝΙΚΑΣ (ΦΟΙΝΙΞ), Α.Σ.ΣΟΤΟΚΑΝ ΚΑΡΑΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ-ΚΟΡΔΕΛΙΟ (ΚΟΡ), Α.Σ.ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΠΟΛΕΜ. ΤΕΧΝΩΝ (ΠΑΡ), Α.Π.Σ.ΕΛΠΙΔΑ (ΕΛΠ), Α.Σ. ΚΙΚ ΤΑΙ ΜΠΟΞΙΝΓΚ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΤΑΙ), Α.Σ. ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΚΙΑΤΟΥ (ΚΙΑΤ), Α.Σ.ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ, Α.Κ.Π.Τ.ΛΑΜΙΑΣ (ΛΑΜ), Α.Σ.ΑΤΛΑΣ ΣΕΡΡΩΝ (ΑΤΛ), Α.Σ.ΤΚΝ ΕΡΜΗΣ ΠΑΡΓΑΣ (ΠΑΡΓ), Α.Σ.Π.Α.ΚΑΡΑΝΤΑΝΑΣ (ΚΑΡΑΝΤ), Α.Σ.ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ (ΜΟΝΟΜΑΧ), Α.Σ.ΤΚΝΑΓ.ΠΑΥΛΟΥ ΕΠΤΑΠΥΡΓΙΟ (ΕΠΤ), Α.Σ.ΚΑΡΠΑΘΟΥ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ (ΚΑΡΠ), Α.Σ.ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (ΠΡΟΜ), D.A.S (D.A.S.), Α.Σ.ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΥ (ΒΑΘΥΛ), Α.Σ.ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (ΕΛΛ), Α.Σ.ΣΤΑΥΡΟΣ (ΣΤΑΥΡ), Α.Σ.Π.Τ.ΖΕΥΣ (ΖΕΥΣ), Ε.Ε.Ο.ΙΣΘΜΙΑ (ΙΣΘΜΙΑ), Α.Σ.ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ (ΑΤΡΟΜ), Α.Σ.ΜΑΧΗΤΕΣ (ΜΑΧ), Α.Σ.ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ Κ ΠΕΡΙΧΩΡΩΝ (ΗΡΑΚΛ), Α.Σ.ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ (ΚΕΝΤ), Α.Σ.ΑΡΗΣ ΜΟΥΔΡΟΥ ΛΗΜΝΟΥ (ΛΗΜΝ), Α.Σ.ΑΡΤΕΜΙΣ,(ΑΡΤ), Α.Σ.ΥΕ SAU ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (ΚΑΛ), Α.Σ.Σ.Κ.ΟΛΥΜΠΙΟ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ (ΟΛΥΜ), Α.Σ.ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ Α.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ (ΜΥΡ), Α.Σ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΦΑΛΑΓΓΑ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ (ΦΑΛ), Α.Σ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑΣ (ΦΚΑΣ), Α.Σ. ΣΗΜΑΝΤΡΩΝ (ΣΗΜ), Α.Σ.ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ (ΚΑΛ), Α.Σ.ΓΣΚ Ο ΜΑΧΗΤΗΣ ΡΟΔΟΥ (ΡΟΔ), Α.Σ.ΤΚΝ ΦΛΟΓΑ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (ΦΛΟΓ), Α.Σ.ΘΩΡΑΞ (ΘΩΡ), Α.Σ.ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ (ΑΛΜΠ), Α.Σ.ΤΑΛΩΣ (ΤΑΛΩΣ), Α.Σ.ΑΘΛΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (ΚΙΛ), Α.Σ.ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ (ΟΔΥΣ), Σ.Π.Α.ΚΡΗΝΙΔΕΣ Ν.ΚΑΒΑΛΑΣ (ΚΡΗΝ), Α.Σ. POWER CENTER (POW), Α.Σ.ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΣ (ΑΠΟΛ), Α.Σ.ΕΡΜΗΣ ΡΙΖΩΜΑΤΑ ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΥ (ΕΡΜ-Β), Α.Σ.ΕΡΜΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΕΡΜ), Α.Σ.Μ.Α.ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΑΓ.Γ), Α.Σ.ΓΟΥ ΣΟΥ ΚΟΥΑΝ (ΓΣΚ), Α.Σ Ο ΠΑΜΜΑΧΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ (ΠΑΜ), Α.Σ.ΣΑΟΛΙΝ ΓΟΥ ΚΟΥΝΓΚ Ν.ΕΛΛΑΔΟΣ (ΝΕ), Α.Σ.ΣΑΟΛΙΝ ΓΟΥ ΚΟΥΝΓΚ "ΦΙΔΙ ΓΕΡΑΝΟΣ" (ΦΔ), Α.Σ.ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ (ΑΡΤΕ), Α.Σ.ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ "ΑΝΕΜΟΣ" (ΑΝΕΜ), Α.Σ.ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΦΟΙΝΙΚΑΣ (ΚΟΚ), Α.Σ.ΣΑΟΛΙΝ ΠΑΙΑΝΙΑΣ (ΠΑΙΑΝ), ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΦΟΙΝΙΚΑΣ, Ε.ΠΟ.ΚΕΣ., Α.Σ. ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ ΛΑΡΙΣΑΣ (ΛΑΡ), Π.Σ.ΓΕΡΑΚΑΡΟΥΣ ΤΑ ΓΕΡΑΚΙΑ (ΓΕΡ), ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΟΡΩΝΕΙΑΣ (ΑΕΚ), Α.Σ.ΓΟΥ ΣΟΥ ΚΟΥΑΝ ΚΥΠΡΟΥ (ΚΥΠΡ), Α.Σ. DRAGON ΚΥΠΡΟΥ (ΚΥΠ), GREEK CENTER OF REAL AIKIDO, Α.Σ.ΠΟΓΚΡΑΔΕΤΣ ΚΟΥΝΓΚΦΟΥ ΑΛΒΑΝΙΑ (ΑΛΒ), Α.Σ.ΠΗΓΑΣΟΣ (ΠΗΓ), Α.Σ.SOGUN ΦΛΩΡΙΝΑΣ (SOG), Α.Σ.ΠΑΜΜΑΧΟΝ (ΠΑΜ/ΟΝ), A.Σ.ΚΑΣΣΑΝΔΡΟΣ(ΚΑΣΣ),Α .Σ.ΠΕΤΡΑΙΚΟΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (ΣΚΥΔ).

Οι σύλλογοι ήταν από την Θεσσαλονίκη, τον Λαγκαδά, Α.Βασίλειο, Ν.Μηχανιώνα, Περαία, Σέρρες, Σκύδρα, Φλώρινα, Πύργο, Αμαλιάδα, Ξυλόκαστρο, Αθήνα, Κιάτο (Ν.Κορινθίας), Ν.Μουδανιά, Κασσάνδρα (Χαλκιδικής), Σήμαντρα (Χαλκιδικής), Ν.Καλλικράτεια, Ωραιόκαστρο, Ρόδο, Σταυρό, Ν.Απολλωνία, Λάρισα, Κρηνίδες Καβάλας, Κύπρο και Αλβανία.

Οι εκπαιδευτές που έλαβαν μέρος ήταν Ι.Τσικρικώνης, Π.Γρηγοριάδης, Χ.Καζαντζίδης, Δ.Καπέλλος, Ε.Λιάκος, Α.Θεοδωρακοπούλου, Α.Αλμπάνης, Ο.Σαμαρά, Δ.Αναστασιάδης, Σ.Ροσβάνης, Α.Γιαννακόπουλος, Μ.Παπαλινάρδος, Β.Ταϊπλιάδης, Χ.Μποζίνης, Σ.Τοκμακίδης, Γ.Γραμμένος, Ι.Κανελλόπουλος, Π.Κανελλοπουλος, Α.Γκούλιαν, Μ.Μακαμπί, Θ.Καπητανίδης, Ι.Σιγγιρίδης, Π.Πέντζος, Ν.Κοφίδης, Π.Παρισίδης, Δ.Παπαδόπουλος, Α.Καρούσος, Π.Γεϊτσίδου, Σ.Κωνσταντινίδης, Θ.Σμιάρης, Ι.Σταυρίδης, Δ.Κατακαλαίος, Λ.Κοκκάλας, Ν.Κωστής, Ο.Κωστή, Π.Καπατσούλιας, I.Κωστόπουλος, Ε.Αντωνίου, Χ.Σπυρόπουλος, Σ.Τσαμουταλίδη, Ν.Κοτασίδης, Δ.Παρίδης, Α.Καραντάνας, Π.Πλασκασοβίτης, Δ.Γεωργίου, Α.Καρσιώτης, Σ.Ελευθεριάδης, Κ.Πουντζουκίδης, Α.Μουτσάκης, Σ.Κυριλλίδης, Ν.Χατζόπουλος, Φ.Φωτιάδης, Ε.Μαυρομάτη, Σ.Τινγκατζόγλου, Κ.Δερματόπουλος, Γ.Τουζόζογλου, Π.Σταμέλος, Α.Κωνσταντινίδης, Α.Σαξώνης, Δ.Κυρκώστας, Α.Βαγιόκας, Μ.Ξανθάκη, Π.Βασιλειάδης, Γ.Ματζαρίδης, Δ.Καβαδόπουλος, Κ.Γιαγκούδης, Κ.Σλούκας, Μ.Τριανταφυλλίδης, Γ.Σαμαρτζίδης, Π.Λασκαρίδης, Ι.Καλαϊτζής, Κ.Βλαχάκης, Α.Κουρούσης, Κ.Κουρούσης, Τ.Λούσκας, Ε.Χατζηκαλλινικίδης, Θ.Σαμαρτζίδης, Ν.Ζιγκιρίδης, Α.Βουλγαρίδης, Δ.Υφαντίδης, Γ.Κυριακίδης, Θ.Χατζόπουλος, Α.Γκάνης, Ι.Παπαϊωάννου.

Την έναρξη των αγώνων έκαναν οι αθλητές κάτω των 8 ετών οι οποίοι βραβεύτηκαν για την προσπάθεια τους. Junior παίδων: (ΜΥΓΔΟΝΙΑ) Π.Καλοϊδης, Μ.Πλατής, Κ.Βογιατζής, Α.Οικονόμου, Π.Αϊδηνίδης (ΓΣΚ) Δ.Νεοχωρλής, Ν.Λουκέρης, Γ.Κοσμάς, (ΓΕΡΑΚΙΑ) Σ.Βλαχόπουλος, Α.Βανδήρας, (ΕΡΜΗΣ-Θ) Δ.Βασιλείου, Π.Τσιακαλάκης, Ι.Βύρος, Δ.Γάτος, Μ.Τσαρής, Ρ.Τσαρής, Χ.Παπαδόπουλος, (ΑΟΒ) Γ.Σαββίδης, (ΦΑΛΑΓΓΑ) Κ.Δρομπουγιαννούδης, (ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑ) Α.Γεωργιάδης, Θ.Γεωργιάδης, Α.Στέλιος, (ΣΗΜΑΝΤΡΑ) Μ.Μικένα, (ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ) Α.Γουλιανός, (ΡΟΔΟΣ) Π.Οικονόμου, Σ.Δόντας, (ΤΡΙΛΟΦΟΣ) Α.Κουκουρίκος, Δ.Μπόσκος, (ΠΑΛ-ΑΥΤ) Δ.Μαργαρίτης, Κ.Αθανασίου, (ΖΗΑΝΤΟ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑ) Κ.Φόντας, (ΠΑΜΜΑΧΟΣ) Ε.Χατζατουριάν, (ROWER) A.Παντελέων, (ΤΑΙ-ΚΙΚ) Ι.Γεωργίου (ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ) Γ.Παπαδόπυλος, (ΠΑΡ-ΣΥΓ) Ε.Μιχαλάρης, Β.Δαγδανέλης, (ΥΕ SAU) Ε.Παπαστεργιόπουλος, Κ.Τρουμπέτας, Α.Γιοβανίδης, (ΦΟΙΝΙΚΑΣ) Α.Παρτάλης, Ι.Τσαντεκίδης, (ΣΚΥΔΡΑ) Δ.Κουτμιρίδης, Κ.Καραντώνης, Α.Λάζος, Ι.Παπαδόπουλος, Α.Μισελίδης (ΚΡΗΝΙΔΕΣ) Σ.Τσαυλός, Junior Κορασίδων: (ΓΣΚ) Β.Αντζαβελίτζε, (ΜΥΓΔΟΝΙΑ) Α.Στάϊκου, Α.Αϊδηνίδου, Χ.Αϊδηνίδου, Κ.Οικονόμου, Θ.Βογιατζή, (ΣΚΥΔΡΑ) Ε.Σαϊτη, (YESAU) Χ.Λασκαρίδου, Β.Βούλγαρη, Μ.Γεωργαλά, Ρ.Νικολή, (ΕΡΜΗΣ-Θ) Μ.Σαββίδου, (ΠΑΡ-ΣΥΓ) Ι.Βαφειάδου, Α.Λαζαρίδου, (ΦΑΛΑΓΓΑ) Ο.Τσαπκίνη.

Φωτογραφίες από την Γκαλερί: 2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο  «ΜΥΓΔΟΝΙΑ»

2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο  «ΜΥΓΔΟΝΙΑ»
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο  «ΜΥΓΔΟΝΙΑ»
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο  «ΜΥΓΔΟΝΙΑ»
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο  «ΜΥΓΔΟΝΙΑ»
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο  «ΜΥΓΔΟΝΙΑ»
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο  «ΜΥΓΔΟΝΙΑ»
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο  «ΜΥΓΔΟΝΙΑ»
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο  «ΜΥΓΔΟΝΙΑ»
2ο Διεθνές & 6ο Πανελλήνιο